inne

Pierwsza wizyta u geriatry

Z tego artykułu dowiesz się: Jak przygotować się do wizyty u lekarza geriatry (i nie tylko), aby optymalnie wykorzystać jej czas?

Zapewne niejeden raz zdarzyło Ci się wyjść z gabinetu lekarza rodzinnego lub innego specjalisty i przypomnieć sobie, że zapomniałeś powiedzieć o jeszcze jednym objawie lub nie byłeś pewny czy dobrze zrozumiałeś wszystkie zalecenia.

Odpowiednie przygotowanie do wizyty u lekarza oraz późniejsze stosowanie się do zaleceń jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych, często obciążonych kilkoma schorzeniami jednocześnie oraz stosującymi wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą we wzajemne interakcje.
Jeśli jesteś opiekunem osoby starszej, np. chorującej na demencję, Twoje obserwacje przekazane lekarzowi prowadzącemu będą bardzo wartościowe i przyczynią się do skuteczniejszego leczenia oraz poprawy jakości życia seniora.

Jak zatem przygotować się do wizyty, by dobrze wykorzystać czas spotkania z lekarzem geriatrą lub innym specjalistą?

 • Zastanów się jaki jest główny cel wizyty. Zapisz go na kartce. Spisz też inne niepokojące Cię objawy, aby w trakcie wizyty nie zapomnieć poinformować o nich lekarza.
 • Zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (również jeśli jesteś opiekunem), np. dowód osobisty. Niektórzy pacjenci są uprawnieni do dodatkowej refundacji leków, np. kombatanci – wówczas należy zabrać także dokument potwierdzający te uprawnienia.
 • Przygotuj dokumentację medyczną. Warto założyć teczkę lub segregator, w którym będziesz umieszczać wyniki swoich badań, wypisy ze szpitala i inne dokumenty związane z przebiegiem Twojego leczenia. Zdecydowanie ułatwi to pracę lekarzowi, usprawni wywiad i pozwoli na dobór odpowiedniego leczenia.
 • Zabierz ze sobą listę przyjmowanych leków (również tych bez recepty), suplementów diety i ziół. Te ostatnie również mogą dawać działania niepożądane, wchodzić w interakcje z lekami i wpływać na skuteczność terapii.
  Bardzo ważne jest, aby na takiej liście znalazła się informacja o dawce leku oraz schematach dawkowania (ile razy dziennie i o jakiej porze przyjmujesz dany lek).
  Jeśli w ostatnim czasie nie przyjmowałeś leków zgodnie z zaleceniami, nie bój się i poinformuj o tym lekarza. Jeśli jesteś opiekunem osoby starszej z zaburzeniami poznawczymi i nie kontrolowałeś przyjmowania leków przez swojego podopiecznego również poinformuj o tym lekarza.
 • Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, na wizytę zabierz książeczki pomiarów.
 • Ubierz się wygodnie. Wygodne luźne ubranie, które łatwo zdjąć na potrzeby badania, pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie czasu wizyty.
 • Zabierz okulary i aparat słuchowy, jeśli z nich korzystasz. Zdecydowanie ułatwi to komunikację oraz usprawni przebieg wizyty.
  Jeśli udajesz się na wizytę do lekarza geriatry, możesz być poproszony o wykonanie testów, które wymagają m.in. czytania, pisania czy powtarzania usłyszanych słów. Brak okularów lub aparatu słuchowego w przypadku dysfunkcji narządu wzroku lub słuchu, uniemożliwi miarodajne przeprowadzenie tych testów.
 • Zrelaksuj się przed wizytą i nie obawiaj się spotkania z lekarzem.
 • Poproś swojego lekarza o zapisanie lub wydrukowanie zaleceń z wizyty, jeśli ich nie otrzymasz. Taka „ściągawka” dostępna dla Ciebie w każdej chwili, będzie pomocna gdy pamięć zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.